2015 Community Coach of the Year Nominees

ACT
Thomas Beinke Mitchell Colbert
Canberra Royals RUFC Marist College ACT
Glen Croker Andrew Dawson
Uni/Norths & Deaf RA Uni North Owls
Greg Fergus Perry Finbow
Harlequin Rugby Club North Torrens Rugby
Trevor Hancock Hugo Harpley
Royals JRUFC Easts Juniors ACT
Adam Jones James Kent
CGS Uni Norths U7 Blues
Gary Kinnane Bill Yole
Marist Canberra Uni Norths Owls
NSW
Ian Alker Michael Antico
Clovelly Eagles Gordon Rugby Club
Stephen Arcus James Arnott
Lane Cove Scone Junior Rugby
Richard Ballard Sandy Basten
Beecroft Rugby Lindfield Rugby
Dale Beattie Simon Bennett
Warialda High School Burraneer Rugby Club
Matthew Brennan Tony Buchanan
St Gregorys College Sylvania Junior Rugby
James Bullock Danny  Burgess
Beecroft Cherrybrook Ryde Rugby Club
Ross Cambourn Jock Canning
Drummoyne Rugby Newington College
Peter Carmichael Rod Carmont
Maitland Rugby Club Collaroy Cougars
John Carters Mark Caufield
Epping Rugby Union Newington
Geoff Caywood Michael Clements
Wakehurst Rugby Club Lane Cove JRU
Scott Coleman Paul Coles
Waverley College Lake Macquarie Dubbo
Rick Connolly Peter Cooke
Clovelly Eagles Hunters Hill Juniors
Paul Cornish Steven Curtis
Waverley College Ourimbah Razorbacks
Mick Donaldson Tristan Douwes
Baulkham Hills St Ives Rugby Club
Jim Dubos Adam Dunn
Randwick Juniors Petersham Junior RU
Jacob Elms Paul Everdell
John Paul College Young Yabbies Rugby
Jim  Fabish Tevita Fekitoa
CH Junior Rugby Scorpions Blacktown
John Ferrari Martin Fitzgerald
Terrigal Trojans Redfield College
Guy  Fleming Toby Forde
Collaroy Rugby Club St Ives Rugby Club
Aled  Francis Simon  Germaine
Griffith Junior Rugby St Ives Rugby Club
Simon Gillies Matthew Glascott
Lane Cove JRU Lane Cove JRU
Matt Goddard Luke Goodall
Penrith Emus Dubbo Junior Rugby
Sven Graham Vincent Graham
Roseville Junior RC Wagga Crows
Adam Griffiths Clint Guyatt
Newport Breakers Ourimbah Razorbacks
James Harding Greg Harris
Roseville Juniors Hornsby Juniors
David Hawkins Richard Heitel
Pittwater & Mater St Georges Basin
Chris Hicks Justin Hooker
Penrith Emus Harbord Harlequins
Noel Hosking Mark Houston
North Rocks Lindfield JRU
Colin Jarvis Paul Jeff
Hills Rugby Oatley-Rockdale
Jayson Joerdens Andrew Kable
Woonona Shamrocks HV Vikings/St Peters
Malcolm Kaczorowski Todd Marks & Layne Kelleher
Hawkesbury Valley Narrabeen Tigers
Sean Kilkelly August Kovse
Hornsby Junior Rugby Mosman Whales
Alisi Leao Matt Lovett
West Harbour Junior Knox Grammar school
Guy  Lumby Jock Mason
Warnervale Wild Cats Tumut Bullants Rugby
Luke McCormack Chris McCracken
Hunters Hill NSW Parkes Boars JRUFC
Shaun McCreedy Christian McKeon
University of Wollon Terrigal Trojans
Don McKinnon Hugh McLean
Burreneer Rugby Hay Whipper Snippers
Chris Mitchell Clifton Moana
Rockdale Rangers PBC Alleygators
Matt Moar Erin Morton
Seaforth Raiders Warringah Rugby Club
Leon Naufahu Bruce Nixon
Balmain Rugby Club Crookwell
Rob Nixon Dennis Nothdurft
Orange Emus Norwest Bulls
Shane Oniel Gavin Opie
St Ives Roseville Rugby
Anthony  Partridge James Patrick
Singleton Junior Rugby Avondale Rugby Club
Nick Piper Silei Poluleuligaga
Avoca Beach RC Northern Panthers
Warren Price Stuart Prowse
Ryde Junior Rugby Tamworth Pirates
Luke Richards Wayne Rigney
SCAS Port Macquarie Lane Cove Junior Rugby
Damian Roff Ern Sandral
Armidale Junior Blues Wollongbar Alstonville
Doug  Sandry Shaun Scanlon
Dubbo Roos Albury Steamers Rugby
Phil Sexton Brendan Shelley
The Entrance Rugby WAR Rugby
Mark Sivewright Richard Smith
Lismore City Rugby Harbord Harlequins
Dan Sprange Sam Sproats
Balmain JRU Bays JRUFC
Nathan Steiner Vili Taumohaapai
Burraneer rugby club South Coogee
Paul Thompson Gavin Tulk
Lane Cove Juniors Lismore Rugby Union
Margaret Watson Clayton White
Merewether Carlton Beecroft Cherrybrook
Michael Wilde Ray Williams
Rouse Hill Renegades Campbelltown Harlequins
NT
Robbie  Taylor Colin  Snowden
Palmerston Crocs East Arnhem Rugby
QLD
Tim Anderson David Atley
Taylor Bridge Junior West Bulldogs RFC
Grant Baker James Barker
GPS Rugby Union Everton Park Junior
Nathan Bradley Ian Brown
Dalby Rugby Union Sunshine Coast Rugby
Jonathan Burr Ross Colvin
Rockhampton Grammar Palm Beach Currumbi
James Coogan Michael Crouch
Brothers Beachmere JRLC
Mervyn de Lange Michael Debreczeni
Forest Lake Wasps Wests Junior Rugby
Glen Dodds Courtney Dunn
Cap Coast/Brahmans Gold Coast Eagles
Elisha Elisha Time Ewington
USQ Saints Norths Pirates
Zavago (Doc) Flemming Patrick  Gerry
USC Barbarians Rugby Brothers Junior Rugby
Shaun  Gordon Gareth Grey
GPS Ashgrove Albany Creek Brumbies
Damien Groves Phil Harrex
Flinders Rugby Club Surfers Paradise
Matthew Hatton Richard Hay
USC Barbarians Souths Junior Rugby
Jason Hicks Tony Hocking
Everton Park Roosters Wynnum Bugs
Jon Hottot Shaun  Hourigan
Taylor Bridge Rugby Easts Rugby Union
Matt Hunter Karl Innes
Caboolture Snakes Brothers Junior Rugby
Michael Ives Neville Jeffs
Brumbies Albany Creek Souths JRU Brisbane
Sonny Jobe Boyd Kensit
Nerang Bulls Rugby Helensvale Hogs
Mike King Sam Lane
Redlands Rugby Union Mackay District JRU
Rob Larkin Paddy Lavery
Caloundra Lighthouse Brothers Junior Rugby
Lenny McCulloch Duncan McInnes
Caloundra Lighthouse Gold Coast Eagles
David Miles George Minehan
Marist Brothers North Brisbane Juniors
Garrick Morgan Adam  O'Malley
Tamborine Mountain Rugby Barron Trinity Bulls
Fabio Westphal & Peter O'Reilly Laurie O'Shea
Noosa Dolphins SCU Marlins
Nick Pearce Ezekiel Prlja
Currumbin Alleygators Caboolture Snakes
Reg Roberts Adrian Rowan
Taylor Bridge Rugby Souths Juniors
Gio Silanesu RJ Silk
Wests Bulldogs Gold Coast Eagles
John Smith Shane Sullivan
Pine Rivers Pumas Helensvale Rugby Club
Dominic Sykes Joel Tarleton
GPS Ashgrove Brothers Townsville
Fergie  Tearikiaua Darryl Teneti
North Lakes Leopards University of Sunshine Coast
Glenn Tillinger Jason Trevethan
Robina Raptors Easts Tigers
Dan Robotham & Will Urquhart Ted Vinson
Sunshine Coast Grammar Charters Towers RUFC
Rod Webster Ed White
Albany Creek Brumbies Easts
Mark Wilkinson George Wilson
Pine Rivers Pumas Logan Rugby Club
Scott Wilson Brett Wraight
Logan City Saints GPS Rugby Union
Darrent Wrigley Stephen 
Sunnybank Rugby Union Rockhampton Brothers
Matthew  Ollie 
Maroochydore Swans CHAC
SA
Brenton Baker Roy Utting
Barossa Rams Rugby Club Woodville JRUFC
Gary Uili Neru  Maualaivao
Brighton Burnside Rugby Club
TAS
Derik  Joubert Victor Doust
Devonport Rugby club Hobart Huchins Lions
VIC
Richard Wartho & Terry Arai Mitch Canning
St Kevin's College Kiwi Hawthorn Club
Danny Epa Neil Hay
Brimbank Bucks Melbourne Chargers
Russell Hurdle Max Kalepo
Eltham Rugby Club Melbourne RUFC
Craig McGrath Paul Pulefale
Harlequins Moorabbin Rams Rugby Club
John Pulepule Tia Suemai
Melbourne Rugby Trinity Melbourne University
Simon Weightman
Eltham Rugby
WA
Paul Barling Ronald Atkins
Wanneroo Rugby Club Southern Lions Rugby
Andrew  Brown Will Brock
Joondalup Nedlands RUFC
Mark Drummond Klae Deeg
Nedlands (Neddies) Wanneroo Rugby Club
Jason Harris Tyler Edwards
Rockingham Kolbe Catholic College
Barry Jordan Gavin Hickey
Kalamunda Rugby Club Joondalup Brothers
PJ Leituala Mike Kilcullen
Southern Lions RUFC UWA
Steve McFarland Sarel Louw
Hale School & UWA Southern Lions RUFC
Grant Oakley Sam Nunn
Rugby WA Juniors Southern Lions RUFC
Andrew Parkinson Darren Parata
PBRUC WA Wanneroo Rugby
Arthur Wade Fraser Smith
Rockingham Rugby Club Palmyra RUFC
Turongo Watene Erin Warnock
Wanneroo Districts Bunbury Barbarians
Rick  David Wells
Perth Bayswater Joondalup Brothers
UNKNOWN
Steven  Briggs Murray Domb
Club Unknown Philippine Rubgy
Ewen McKenzie
Wallabies

Latest

Asteron Life Community Coach of the Year

Thank you and good luck to everyone who nominated their community coach. The winner of the Asteron Life Community Coach of the Year will be announced soon.

Catch up with a Coach

Behind every great player is a grassroots journey and the support and inspiration of those who helped them turn a passion or dream into a reality.

This was the inspiration behind the new Asteron Life Insurance and Fox Sports series ‘Catch up with a Coach’. It tells the stories of five Super Rugby stars and the formative relationships they have with their coaches.

Check out our stories here.

Our Recent Winner

Sila Taungakava is an outstanding rugby coach & community volunteer working in areas significantly affected by disadvantage Western Sydney.

Read More